4 Ağustos 2017 Cuma

SEKİZİNCİ HENRY

Sekizinci Henry ismini bir yerlerde duymuşsunuzdur. Sekizinci Henry İngiltere Kralıdır. Abisi ölünce tahta geçmiştir ve abisinin karısı Catherine ile evlenmiştir. Henry'nin altı eşi olmuştur.Evlilikleri ile anılır. Anne Boleyn'e olan aşkının da etkisiyle Catherine'in erkek çocuk doğuramamasını evliliklerinin lanetli ve geçersiz olduğuna bağlayarak evliliklerini bitirmek istedi. Fakat, Catherine'nin yeğeni İspanya İmparatoru V. Karl veya Şarlkent, Henry'nin bu isteğine şiddetle karşı çıktı. Yaklaşık altı yıl boyunca boşanmak için uğraşan Henry, İngiliz Reformu ile Anglikanizm kilisesini kurdu ve Henry sevgilisi için yeni bir din icat etti, ilk evliliğinin geçersiz olduğunu söyledi. Sevgilsi uğruna tüm ülkenin dinini değiştirip yıllarca bitmeyecek kanlı bir din savaşı başlattı. Anne ile evlendiler ve evlilikleri 3 yıl sürdü, dana sonra kadınlar arasındaki savaşı kazanan Annenin güzelim başını vurdurdu. Neden mi? Anne , kardeşi Rochford Vikontu George Boleyn'in de aralarında bulunduğu 5 kişiyle zina, vatan hainliği ve ensest ilişki suçları nedeniyle tutuklanarak yargılandı. Yargılandığı tüm bu konularda aleyhinde yeterince delil olmadığı halde yine de idam cezasına çarptırıldı  Londra Kulesi'nde idam edildi. Uğrunda insanların dinlerini bile değişttirdiği kadına acımadan idam ettirmiş.
Henry Anne'nin idamından 10 gün sonra evlendi. Bu eşi Prens Edward'ı doğurduktan on iki gün sonra öldü. Henry daha sonra güzel başını vurdurduğu Anne'nin yeğeni ile evlendi. Kendisinden otuz yaş küçük olan Catherine Howard ile iki yıl evli kaldıktan sonra, zina yapma nedeniyle  Anne'nin yeğeni Catherine'i tutukladı ve yargılamadan idam etti. Henry bir yıl sonra Catherine Parr ile evlendi ve ölümüne kadar Catherine ile evli kaldı. Henry'ye ne demeli kadınları sevmiş sevmiş, hoop bir suçlamayla kafalarını vurdurmuş pes vallahi, ne adamlar yaşamış bu dünyada...

9 yorum:

 1. Hani derler ya medeniyet batıda diye.

  Medeni Avrupa kadına verdiği bir değer.

  Türk tarihinde asla ve kat'a böyle olaylar olmamıştır. Neden mi? Padişah tam sorumsuz gibi görünse de sorumsuz olamadigi icin. Halk var halk..

  Onlara sorsan bu durumu '' Ee canım sizinde Haremde neler dönüyor" der.

  Harem .) Oryantal sark tarihcileri hep bu suclamayi yaparlar yazarlar ancak hayatlarina bakarsaniz istanbula gelmisligi haremi gormuslugu yok.. Kaldi ki ist. Gelse koskoca padişah haremini yani namusunu Acar mi?

  Cok uzatdim ama kusura bakmamissinizdir umarim.. Payladim icin tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah uzatmadınız memnun oluyorum ben yorumlarınıza. Pek de medeni değiller tarih boyunca görüyoruz yaptıkları zülümleri.. Teşekkürler..

   Sil
  2. Asla ve kat'a olmamıştır derken, bunu hangi belgeye dayandırıyorsunuz? Örneğin çoğu şehzade annesi köle alınan yabancı kızlardır.

   Sil
 2. ne hayatlar var de mi yaaa :) iyi oldu öğrendik sendeen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne hayatlar var şaşırıyorum bazen.Teşekkürler iyi aksamlar..

   Sil
 3. Etkinligime katildigin için tesekkür ederim. Her iki blogumla da takipteyim 😊

  YanıtlaSil
 4. Yazı çok hoş olmuş, kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil