2 Ağustos 2017 Çarşamba

Rengarenk Renkler

Hayatının rengini değiştirmek isteyenlere bilgi olsun diye...Yazıyı sevdiğim renkle açıyorum:
Mavi ve tonları
Mavinin birçok anlamı vardır. Her şeyden önce mavi sakinleştirici ve dinlendirici bir renktir. (masmavi bir gökyüzü ya da mavi bir deniz gibi) Müşterilerinde bu etkiyi uyandırmak isteyen firmalar (genelde bebek ürünleri, spa merkezleri ve ilaç firmaları) bu rengi tercih ederler. Mavi güvenirliği, dürüstlüğü ve kaliteyi de temsil eder. O yüzden evinizde mavi ve tonlarını kullanacaksanız misafirlerinize işte bu duyguları vereceksiniz demektir.
Mavinin bir diğer (ve kesinlikle en güzel) özelliği ise iştah kapatma etkisidir. Mavi tonlarla döşenmiş bir yatak odasında veya oturma odasında durup dururken açlık krizlerine girme olasılığınız oldukça düşük olacaktır. İlginçtir ki Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanırlar.
Nazar boncuğu o yüzden maviymiş. Duvarları mavi olan okullarda ise çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmış!
Yeşil ve tonları
Doğada gördüğümüz bir diğer renk ise yeşildir. Yeşil ve tonları da mavi kadar dinlendirici ve sakinleştirici olabilir. Bize genelde kırları ve ağaçları hatırlatır. Bunun yanı sıra ilginç bir gerçek de yeşilin insan gözü tarafından en kolay ve güzel algılanan renk olmasıdır.
Ayrıca bir rivayete göre de kalbimiz, bu rengin yaydığı enerji alanındaymış. Doğanın ve baharın rengi olan yeşil kesinlikle güven veren renkmiş. Bir ilginç nokta daha: yeşil ile dekore edilmiş yerlerde yaşayan ve vakit geçiren insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği ispatlanmış!
Mor ve tonları
Eğer renklerin arasında bir asalet sıralaması yapılsaydı, mor ve tonları kesinlikle en üst noktada olurdu. Mor, bilgeliği, sempatiyi, onuru ve asaleti simgeler. Eski çağlardan beri de ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih kitaplarının anlattığına göre, yüksek sınıflar, saray mensupları ve kraliyet aileleri illa mor giyerlermiş.
Mor, aynı zamanda nevrotik duyguları açığa çıkartır ve bilinçaltını temsil edermiş.
İntihar edenlerin en beğendiği rengin mor olduğunu da belirtmeden geçmeyelim!
Kırmızı ve tonları
Bu rengi çok seviyorsanız dikkat edin! Ne kadar güzel ve çekici bir renk olsa da kırmızı insanı sinirli, huzursuz ve aç hissettirir!
Devamlı bir şeyler yemek istediğiniz şu fast food markalarını bir hatırlayın? Mc Donalds, Burger King, Kentucky, Arbys’, Pizza Hut, Dominos? Hepsinin en büyük ortak özelliği KIRMIZI logoları oluşu değil mi? Peki, her ne kadar canlılık ve dinamizm ile ilgili bir renk olsa da aslında mutluluğu temsil ettiğini biliyor musunuz? Eğer evinizin bir odasında kullanmak isterseniz dışarıdan gören bir insan sizin için şunları düşünecektir: “Bu kişi fiziksel olarak atak, canlı ve duygusal olarak da bir işi sonuna kadar götüren azimli ve kararlı biri olmalı”
Unutmayın, kesinlikle ama kesinlikle iştah açar! Tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Eğer siyah veya grinin tonlarıyla beraber kullanırsanız ortaya çok sofistike bir görüntü çıkacaktır.
Sarı ve tonları
Sarı güneşlidir, meyvelidir ve dikkatlidir! En dikkat edilen yazıların sarı üzerine siyahla yazılanlar olduğu keşfedilmiştir!
Aynı zamanda zekâyı, inceliği ve pratikliği de simgeler.
Sarı bir yandan da hüzün ve özlemin rengi olarak da sayılabilir.
Eğer bir odanızı sarı ağırlıklı döşeyecekseniz çok çok aşırıya kaçmamaya, yanında mutlaka zıt renkler kullanmaya özen gösterin.

Portakal ve tonları
Portakal tam manasıyla kişileri hipnotize eden bir renktir. Yapılan araştırmalar portakal rengin beyinsel aktiviteyi en hızlı duruma getirdiğini ve yaratıcılığı arttırdığını kanıtlamıştır.
Portakal aynı zamanda “dikkaatt ben burdayımm” diye bağıran bir renk olduğu için çocukların da çok ilgisini çeker.
Oyun çağına gelmiş bir çocuğunuz varsa odasında portakal tonlar kullanmak onu çok daha yaratıcı ve hareketli yapacaktır.
Siyah ve tonları
Siyah renk, renklerin arasında en asil olanıdır. Modern aynı zamanda retro, ve yüksek sınıfın tercih ettiği bir renktir. Gücü ve tutkuyu temsil eder, gizemli ve ciddidir. Beyaz ile birlikte kullanıldığında son derece dikkat çekici olur.
Fakat aynı zamanda duygusallığı ve hüznü de simgeler. İlginçtir, Türkiye’de ve Avrupa’da siyah renk matemi temsil ederken, Japonya’da mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein bir şeye konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih edermiş!

17 yorum:

 1. Ne güzeller ya, rüya gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şirketlerin bunlarını kullandığını anlatan videoları youtube'da izlemiştim. Ama aklıma şu da geldi. Ben maviyi çok seviyorum lakin kırmızı biraz itici geliyor :)
   Renkler üzerinde karakter tahlili yapmak mümkün müdür acaba?

   Sil
  2. Hemfikiriz mavi konusunda:)Kırmızıyı da severim şöyle bir düşündüm de sevmedigim renk yok gibi.

   Sil
 2. Renklerin insanlar üzerinde gerçekten cok etkisi oluyor..

  Mavi takim elbisemi giyip öğrencilere ders anlatirken ki durumlariyla siyah takimi giydigimdeki tutumlari farkli oluyor.. Belki guzel örnek olmayabilir ama ben renklere çok önem veriyorum..

  Favorim; Kırmızı Mavi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Serif Izgoren bize egitim semineri vermişti ve renklerle ilgili şunu söylemişti. Abdullah öcalan yakalandığında uçakta getirilirken üzerine siyah renk tişört giydirmislerdi dedi bilinç altımizda zaten suçlu olan birini gözümüzde daha da pekistiriyor.Beyaz olsa beyaz temizliği saflığı ifade ediyor. Bir suçluya beyaz giydirilmez demisti.

   Sil
  2. Beyaz temizligi simgeler gerçekten..

   Hoca hakli da siz bu örneği verince aklima HERO tişörtü giyen Fetöşler geldi..

   Onlarda beyaz tişört giymişti. Suclu degil tertemizim dercesine..

   Sil
  3. Evet onlar da var. Aklima geldi yazdıktan sonra.

   Sil
 3. Aa ne kadar ilginc konuymus bu :) ben hemen her rengi severim. Yani bana renk olsun yeterki. Demekki bende ondan her türlü ruh hali mevcut :) çok güzelmis eline saglk 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler beğendiginiz için yorumlar o kadar mutlu ediyor ki beni şimdi rengarenk oldum sayenizde 😊

   Sil
  2. Rengin hiç solmasın inşallah 😆

   Sil
  3. Amin hepimizin inşaAllah.

   Sil
 4. Bir gün evimi dekore ederken yemek alanını mavi yapacağım. Herkesin iştahı kapansın da mutfak masrafları azalsın. :)
  İnsanlar üzerinde etkisi varmış demek ki tespitler var. :) Sosyologlar bile ortam tespitinde renklere bakıyormuş. Bu geniş ve güzel renk bilgileri için çok teşekkür ederim. Faydalandım elhamdülillah. Bir de yazı puntoları biraz daha büyük olursa okuma açısından daha sağlıklı olur, diye düşünüyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler güzel uyarın için hemen düzelteceğim punto işini:) Bak bu iyi fikir mutfak masrafını azaltma denenmeli güzel günler sevgiler tekrar teşekkürler...

   Sil
  2. Evet yazıların puntoları sayenizde büyütüldü. Sizlerin uyarıları benim için çok önemli teşekkürler.

   Sil
 5. ilk üç renge ağırlık vermeli o zaman bencee :)

  YanıtlaSil